Jak stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze małego mieszkania? 5 praktycznych porad architekta.

Stworzenie funkcjonalnego i stylowego wnętrza małego mieszkania może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem możesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oto pięć praktycznych porad od nas:

Planowanie przestrzeni

Zanim wpadniesz w wir urządzania mieszkania, zastanów się na spokojnie nad jego funkcjonalnością. Określ, do czego będą używane poszczególne obszary, takie jak kuchnia, salon, sypialnia itp. pomoże Ci to w zaplanowaniu i wykorzystaniu przestrzeni w 100%. Niewielkie mieszkania powinny posiadać bardzo ergonomiczne rozwiązania, co ułatwi pomieszczeniu wielu funkcji na niewielkim obszarze.

Spójność w aranżacji

Podczas aranżacji małego mieszkania kluczowym czynnikiem jest zachowanie jednej estetyki oraz jej spójności. Choć jest niezliczona ilość różnorodnych stylów w jakim możemy urządzić mieszkanie, przy niewielkim metrażu wybór staje się zawężony. W takich przestrzeniach dobrze sprawdzają się style takie jak skandynawski, industrialny, modernistyczny czy minimalistyczny. Wszystkie charakteryzują się prostotą, dzięki czemu nasze wnętrze nie będzie przytłaczające. Natomiast jeśli nie lubisz prostych i przewidywalnych przestrzeni, powinieneś pójść w eklektyzm czy styl glamour. Pamiętaj tylko, że wszystko powinno posiadać swoje miejsce, a w tak niewielkich przestrzeniach powinniśmy się kierować zasadą mniej znaczy więcej.

Odpowiednie kolory

Aby optycznie powiększyć niewielkie mieszkanie, przede wszystkim zaleca się stosowanie jasnej kolorystyki zarówno w kolorach ścian jak i mebli. Powiększą optycznie przestrzeń oraz dobrze odbijają światło. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ograniczać się wyłącznie do jasnych barw. Ciemne kolory mogą być ciekawym dodatkiem oraz przełamaniem kolorystycznym. 

Staraj się nie mieszać wielu różnych materiałów na podłodze. Zachowanie spójności, szczególnie w strefie przejść między pomieszczeniami, nadaje to efekt jedności, a przestrzeń staje się optycznie większa.

Funkcjonalne rozwiązania

Czwarta zasada przy urządzaniu małej przestrzeni dotyczy zachowania odpowiedniej funkcjonalności. To dzięki niej życie na niewielkiej przestrzeni nie będzie nam sprawiać dużych problemów. Pamiętaj, że zbyt dużo niepotrzebnych mebli czy sprzętów sprawi, iż twoje mieszkanie będzie wydawało się mniejsze niż jest. Funkcjonalność przy tak niewielkich przestrzeniach ma znaczenie w każdym pomieszczeniu nie tylko salonie, kuchni czy łazience. 

Wybieraj meble o niewielkich rozmiarach, ale jednocześnie praktyczne i ergonomiczne. Unikaj ciężkich i obszernych elementów, które przytłaczają przestrzeń. Wykorzystuj sprzęty, które pełnią kilka funkcji jednocześnie, na przykład stolik kawowy, który może służyć również jako schowek. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń do przechowywania. To może obejmować wysokie regały, szafy wnękowe, półki na ścianach czy meble z wbudowanymi schowkami.

W niewielkich przestrzeniach takich jak kuchnia czy łazienka dobrym rozwiązaniem jest tworzenie mebli na wymiar, które będą w 100% przemyślane oraz w pełni ergonomiczne np. przez zastosowanie różnych systemów do przechowywania

Oświetlenie

W niewielkich aranżacjach wybór odpowiedniego oświetlenia, ma bardzo duży wpływ na odbiór przestrzeni. Dobrze doświetlone pomieszczanie staje się jaśniejsze a co za tym idzie optycznie większe.   

Planując rozmieszane oświetlenia, unikaj centralnych lamp sufitowych mocno akcentujących, a skup się na wielu źródłach  światła. Stosując oświetlenie punktowe, lampy stołowe, kinkiety czy lampy podłogowe, aby stworzyć ciekawy i funkcjonalny układ świetlny.

Pamiętaj, że kluczem do udanego urządzenia małego mieszkania jest kreatywność, praktyczność i zrozumienie, jak skutecznie wykorzystać dostępną przestrzeń. Kieruj się własnymi preferencjami oraz potrzebami, nie koniecznie panującym trendem.

Powiązane artykuły